Amerika

Amerika Birleşik Devletleri; doğuda Atlas Okyanus’undan batıda Büyük Okyanus’a kadar 4.500 km genişliğindedir. Kuzey sınırını Kanada, güneyini ise Meksika körfezi çevirmektedir. ABD Amerika kıtasında yer alır. Dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Amerika Birleşik Devletleri, elli tane eyalet ve bir tane federal bölgeden oluşan bir federal anayasal cumhuriyettir. Ülkenin çoğu (48 tane eyaleti olan Kıta ABD’si ve ülkenin federal bölgesi olan Washington, DC), Kuzey Amerika’nın ortasında yer alır. Alaska eyaleti, kıtanın kuzeybatısında bulunarak doğusunda Kanada ve batısında Bering Boğazı’nın öbür tarafında bulunan Rusya’nın arasında bulunmaktadır. Hawaii eyaleti, Büyük Okyanus’un ortasında bulunan bir takım adadır. Ayrıca; Karayipler ve Büyük Okyanus’ta bulunan birçok denizaşırı toprağı vardır. Resmî kuruluş tarihi 4 Temmuz 1776’dır. Alaska ve Hawaii’yi de içine alan Amerika Birleşik Devletleri’nin 9 milyon kilometrekareden fazla yüzölçümü vardır. Hawaii ise, Büyük Okyanus’ta olup, kıta üzerindeki Amerika Birleşik Devletleri’nden 3.200 kilometre uzaklıktadır. Alaska 50 eyaletin içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülkenin güney tarafında bulunan Teksas bu bakımdan ikinci sırada gelmektedir.

 

ÜLKE ADI: Amerika Birleşik Devletleri

BAŞKENT: Washington DC

YÖNETİM BİÇİMİ: Federal Cumhuriyet

POLİTİK SİSTEM: Federal Cumhuriyet

HÜKÜMET: 50 Federal Cumhuriyet

RESMİ DİLİ: İngilizce

PARA BİRİMİ: Amerikan Doları ( ABD )

ÜLKE TELEFON KODU: +1

SAAT FARKI: Türkiye’nin Doğusu 7, batısı 10 saat geridedir.

UÇUŞ SÜRESİ: Doğusu direk 9, batısı 14 saat

ÇALIŞMA İZNİ: Part time çalışma izni vardır. Kampüs içerisinde haftada 20 saat çalışma izni verilmektedir.

ÜNİVERSİTE / MASTER : Lisans programları 4 yıl, yüksek lisans programları 2 yıldır.

 

Amerika’da üniversiteler, devlet (eyalet) ve özel üniversiteler olarak ikiye ayrılmaktadır. Alınan eğitim ve diplomaların geçerliliği bakımından, devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler arasında fark bulunmamaktadır, önemli olan üniversitelerin akredite olması, yani diplomalarının geçerli olmasıdır.

Amerika’daki üniversitelerin sayısı 4.500’den fazladır. Bu üniversiteler, dünya çapında sundukları imkânlar, kaynaklar ve öğretim kadrolarının kalitesiyle bilinmektedirler. Eğitim sisteminin yapısı nedeniyle, her biri farklı coğrafi bölgelerdeki okulların eğitim müfredatını denetleyen, bölgesel akreditasyon kuruluşları ile bir de bağımsız akreditasyon kurumu bulunmaktadır. Bu kurumlar vasıtasıyla, Amerika’daki okulların eğitim kaliteleri denetlenerek eğitim standartlarının sürekliliği sağlanmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri, araştırma, teknoloji ve bilimin birçok dalında liderdir. Amerika’da eğitim görürken teknolojideki en son gelişmelere ve yapılan en güncel araştırmalara tanıklık etme fırsatınız olur. Eğitiminize devam edeceğiniz üniversiteler de size alanınızda öncü araştırmacı ve profesörlerle tanışma ve birebir çalışma imkânları sağlar.

AMERİKA ŞEHİRLER HAKKINDA BİLGİLER

 NEWYORK

New York City ABD’nin kuzeydoğusunda yer alan, bu kıtanın en büyük nüfuslu şehridir. New York eyaletiningüneydoğu kesiminde, Hudson Nehrininağzında yer alır. Şehrin alanı 787 km2, nüfusu ise yaklaşık 10 milyon civarındadır.

New York şehri, herbiri kendine has bir hayat tarzı ve biçimiyle ayrılan bir dizi semtin toplamı gibidir. Adeta New York’la özdeşleştirilen Manhattan, New York’un ekonomik ve kültürel merkezidir. Manhattan’ın en çarpıcı özellikleri gökdelenleri, göz kamaştırıcı ışıklar ve hareketliliğidir. Hayat tarzının Manhattan’daki kadar çeşitli olduğu Brooklyn alışveriş merkezleri, sanayi bölgeleri ve zengin Brooklyn Heights’ın yanısıra fakirliğin kol gezdiği Bedford-Stuyvesant bölgesi gibi alanları kaplar. Orta sınıfın oturduğu Queens daha ziyade, eski ve oturmuş mahallelerin meydana getirdiği bir bölgedir. Bronx, kasvetli mahalleleriyle kirli işlerin döndüğü bir mekandır. Staten Island’ın kırsal görünümü son zamanlardaki şehirleşmeyle değişim göstermeye başlamıştır.

New York ülkenin sanat, eğlence ve moda şehri olarak da ünlüdür. Çok sayıda kurumla desteklenen ve adeta sanayi haline gelen bu etkinlikler, bütün dünyadan ünlü isimleri çektiği gibi yeni şöhretlerin ortaya çıkmasına da katkıda bulunur. Son yıllardaki şiddet olayları bu canlılığa darbe vurmuştur. New York Kütüphanesi dünyanın sayılı araştırma kütüphanelerinden biridir. Şehrin dünya çapındaki müzeleri arasında, Metropolitan Sanat Müzesi, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi, Whitney Müzesi ve Amerika Tabiat Tarihi Müzesi sayılabilir. New York’un bulunduğu yöreyi ilk defa İngiliz denizci Henry Hudson’ın, Hollanda Batı Hindistan kumpanyası adına düzenlediği seferde 1609’da keşfettiği kabul edilir. 1626’da Manhattan yerlilerden satın alındı. Bölgede kurulan ve Nreuw Amsterdam adı verilen şehrin çevresinde başka yerleşmeler de ortaya çıktı. Hollandalılar şehri dış ticarete açarak bir dizi yol yaptılar. 1664’te Hollanda egemenliğine son veren İngilizler şehrin adını New York olarak değiştirdiler.

  BOSTON

Boston, ABD’nin kuzeydoğu ucunda bulunan, daha çok Harvard ve MIT gibi üniversiteleriyle bilinen ve ülkenin diğer ünlü şehirlerine (New York, Los Angeles, Chicago, San Francisco vd.) nazaran görece küçük bir şehir. Boston’ın belki de en büyük özelliği, ABD’de kurulan en eski yerleşim birimleri arasında olması. Amerika’ya ayak basan Avrupalılar ilk şehirlerini burada kurmuşlar. Şehrin tarihi yaklaşık olarak 1630’lara dek uzanmakta. Bir bakıma, “Amerika tarihi Boston’da başlar.” diyebiliriz. Bölgeye ilk yerleşenler İngilizler olduğu için, şehirdeki bölge isimleri de İngiltere’den ithal edilmiş ve hâlâ kullanılmakta: Cambridge, Chelsea, Manchester vs. esasında Boston da İngiltere’deki bir yerleşim biriminin adıdır. Dört buçuk milyon nüfusa sahip bu şehir, çoğu kişinin adını söylemekte zorluk çektiği Massachusetts eyaletinin en büyük şehri ve -resmî olmasa da merkezidir aynı zamanda. Boston, kimilerine göre “Amerika’nın Atina’sı”, kimilerine göre “üniversiteler cenneti”dir. Her iki sloganda da ortaya çıkan nokta, elbette şehirdeki üniversitelerin bilimsel kalitesidir. Harvard Üniversitesi ya da MIT (Massachusetts Institute of Technology) gibi dünya çapında kendini kanıtlamış üniversitelere ev sahipliği yapan bu şehrin hemen her yerinde dünyanın neredeyse her bölgesinden öğrencilere rastlamak mümkün. Burada her 10 kişiden en az 5’i öğrenci. Üniversiteler civarında ise bu rakam 7-8’e dahi çıkabiliyor. Dolayısıyla şehir oldukça genç bir nüfusa sahip.

LOS ANGELES

Los Angeles… Kaliforniya eyaletinin gözbebeği, dünyanın en zengin şehirlerinden biri. Akla hayale sığmayacak genişlikte bulvarlar, ardı arkasına birbirine bağlı ve birbirinden meşhur sahiller, palmiye ağacının her türü, üzeri açık arabaların şehri…

Los Angeles’ın nüfusu 4,5 milyon civarındadır. Alan kodu şehin bölümlerine göre 323 veya 562’dir.  Los Angeles, dünyaya sinemayı sunan şehirdir. Los Angeles, zenginliğin boyutlarının test edildiği, mesafelerin ulaşılamadığı, turistlerin akın akın geldiği bölgedir. 1781’ de kurulan Los Angles’da bugün 140 ülkeden yüzlerce farklı etnik kökenli, yüzlerce farklı kültürel geçmişli insan bir arada yaşamakta.

Asırlar boyunca Los Angeles milyonlarca insanı kendine şan, şöhret ve yıl boyu sunduğu enfes iklimi ile çekmiştir. Yaklaşık 8 milyonluk nüfusun sadece ufak bir yüzdesi bugün o şan, şöhrete sahip olsa da, iklimi hakkında söylenen her şeyi insanlarına fazlasıyla vermiştir. Doğu sahili bazen aylarca yerden kalkmayan karın altında sürünürken Los Angeles’da şubat ayının ortasında sahilde güneşleniyor olmak hayal değildir.

SAN DIEGO

San Diego, Güney Kaliforniya’da ABD ile Meksika sınırında bir sahil şehridir. Şehir sınırları içindeki nüfusu (2010 Nüfus Sayımı itibariyle 1,301,617 kişi olup) Kaliforniya’nın 2. ABD’nin ise 9. en büyük şehridir.

Şehir ideal iklimi, etrafında bulunan uzun plajları ile ve Meksika sınırındaki Tijuana şehrine yakınlığı dolayısıyla önemli bir turizm merkezi olarak büyük isim yapmıştır. Denizcilik alanında tarhi önemini de korumaktadır. Amerika Deniz Kuvvetlerinin Pasifik Filosu’nun ana üssü ve komuta merkezidir. Bunun yanında doğaya önem veren “SeaWorld” tema parkı, dünyaca isim yapmış olan “San Diego Hayvanat Bahçesi” ve “San Diego Safari Parkı” da çok büyük sayıda ziyaretçi çekmektedir. Diğer taraftan yakında çok kalabalık ve çok gelişmiş bir şehir olan Los Angeles şehir sakinleri de daha sakin olan San Diego’ya büyük sayıda gelmektedirler.