Career Training

CAREER TRAINING

Bu program sadece Amerika Birleşik Devletlerine özeldir. Bir çeşit maaşlı staj programıda denebilir. Ülkemizde Amerika’da maaşlı staj olarak da adlandırılan Career Training programı, katılımcıların ABD’de eğitim alanlarında veya kariyerlerini sürdürdükleri branşta iş tecrübesi kazanmalarını ve yurtdışı deneyimi edinmelerini sağlamak amacı ile oluşturulmuş bir çalışma programdır. Amerikan hükümetinin izni ve kontrolü altında yürütülmektedir.

a- Student Internship programına üniversite öğrencileri veya üniversite mezunu olup mezuniyet tarihinden en fazla 1 yıl geçmiş yeni mezunlar katılabilirler. Programın süresi en fazla 12 aydır.

b- Practical Training programı ise üniversite mezunu olup alanında en az 1 yıl iş tecrübesi olan veya eğitim durumuna bakılmaksızın bir alanda 5 yıl iş tecrübesi olan adaylar içindir. Practical Training programı en fazla 18 ay sürmektedir. Turizm alanında Practical Training programı ise en fazla 12 ay sürmektedir.

Career Training programı kapsamında staj yapılabilecek alanlar şunlardır:

Mimarlık, İşletme, İktisat, Finans, Mühendislik, Turizm, Hizmet sektörü, İdari Bilimler, Medya, İletişim, Pazarlama, Satış, Kamu Yönetimi, Bilgisayar Teknolojileri, Hukuk, Yazılım, Tasarım ve Endüstriyel alanlardır.

Staj yapılamayan alanlar ise sanat, tıp, öğretmenlik, sosyal işler ve vasıfsız pozisyonlardır.

Staj programına yıl boyunca başvuru yapılabilir. Katılımcının eğitim ve mesleki deneyimleriyle uyumlu olan iş yerleri ve pozisyonlara başvurulabilir. Çalışma süresince ücretler genelde saatlik 7$ seviyesinden başlayıp adayın yeteneklerine ve mesleki deneyimlerine göre değişmektedir.

Career Training programı ile Amerika’da çalışabileceğiniz hazır işlerimizi görmek için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Career Training Programına Kimler Katılabilir?

Career Training programı, adayların eğitim ve mesleki deneyimlerine göre Student Internship ve Practical Training olmak üzere 2 ye ayrılır. Her 2 program içinde gerekli temel şartlar aşağıda belirtilmiştir.

Student Internship

– Üniversite öğrencileri

– Üniversite mezuniyetinin üzerinden 12 ay geçmemiş adaylar

Practical Training

– Üniversite mezunu olup alanında en az 1 yıl iş tecrübesi olan adaylar

– Eğitime bakılmaksızın, bir alanda en az 5 yıl iş tecrübesine sahip olan adaylar. Not: Eğer eğitime bakılmaksızın iş tecrübesi ile başvuru yapılmışsa en az 2 referans mektubu gerekmektedir.

Her iki program için ortak katılım şartları

– 18 – 38 yaşları arasında olmak

– Staj yapılacak alanda eğitim almış veya iş tecrübesi edinmiş olmak

– İyi düzeyde İngilizce bilmek

– Adayların staj yapacakları alanda mesleki terminolojiyi bilmeleri gerekmektedir.

Ne kadar kazanırsınız?

Genellikle saatlik ücret 7$ saatten başlayıp mesleki bilgileriniz ve iş deneyimlerinize göre değişebilir. Saat başı ücrete ilave olarak bazı işverenler haftalık veya aylık bir sabit ücret ödemeyi de tercih edebilmektedir. Kazanacağınız ücret işvereninizle yapacağınız iş sözleşmesinde kesin olarak belirtilecektir. Career Training Programında yasal olarak ikinci bir işte çalışma hakkınız bulunmamaktadır.

Bu nedenle Career Training Programına çok para kazanılacak bir program gözüyle bakılmamalıdır. Kazanacağınız para ancak geçiminizi sağlayacak kadar olacaktır ve stajyer pozisyonunda çalışacağınız için işverenler tarafından çok yüksek ücretler ödenmeyecektir.

Programın temel amacı kendinizi profesyonel anlamda geliştirmeniz, mesleki bilgilerinizi arttırmanız ve uluslararası alanda iş tecrübesi edinmenizdir.