Konaklama Seçenekleri

Yurtdışı Eğitimde Konaklama Seçenekleri

Yurtdışında alacağınız eğitim süresince sunulan konaklama alternatiflerini aşağıda bulabilirsiniz.

Yurt, Residence

Yurtlar genellikle şehir merkezlerinde ve okullara yakın mesafededir. Özgürlüğüne düşkün ve olgun öğrenciler için ideal olan bu konaklama türü, hemen hemen bütün üniversiteler ve bazı dil okulları tarafından tek kişilik veya çoklu oda seçenekleriyle öğrencilere sunulmaktadır.
Tüm öğrenciler tarafından kullanılabilen çamaşırhane, internet erişiminin olduğu bilgisayar laboratuarları, katta mutfaklar ve televizyon salonlarının bulunduğu ortak kullanım alanları bir çok yurtta mevcuttur.
Bir çok yurtta banyo ve mutfak her kat için ortak kullanım alanı olsa da, bazı yurtlarda odaya özel banyo ve mutfak imkanı da sunulmaktadır. Ayrıca öğrencilerin hep birlikte yemek yedikleri kafeteryaların ve yemek hanelerin bulunduğu yurtlar da bulunmaktadır.

Aile Yanı

Yurtdışında öğrenim gören öğrenciler arasında en popüler olan konaklama seçeneği “Homestay” yani “Aile Yanı Konaklama” dır.
Dil gelişiminin yanı sıra, gittiğiniz ülkedeki insanların yaşam tarzlarını ve kültürlerini öğrenmenin en ideal yollarından biridir.
Aile yanı konaklamada okullar tarafından öğrencilere çeşitli tercihler sunulur. Öğrenciler genellikle tek kişilik odada, günde iki öğün yemek seçeneğini tercih etseler de, diğer tercih seçenekleri arasında sadece kahvaltı, 3 öğün yemek, iki kişilik oda alternatifleri de bulunmaktadır. Ayrıca aile yanı konaklama seçeneğinde öğrencilere ders çalışma alanı yada odalarında çalışma masası ve ortak banyo imkanı sunulmaktadır.
Bazı aileler evlerine sadece bir öğrenci kabul ederken bazıları da aynı anda birkaç öğrenci kabul etmektedirler. Ailenin çocuklu olup olmaması, evcil hayvan besleyip beslememesi, evde sigara içilebilir olup olmaması da öğrencinin tercihine göre okul tarafından ayarlanmaktadır ve LEDA Yurtdışı Eğitim bu tercihleri dikkate alarak aile ayarlaması yapmaktadır.
Aile yanı konaklamada ortak kullanım alanları, yemek saatleri, eve giriş – çıkış saatleri gibi konularda ailenin kurallarına uymanız yada aileye haber vermeniz, ailenin yaşam düzenine ve evde konaklayan diğer öğrencilere karşı saygılı olmanız beklenmektedir. Bu konaklama türünde en çok dikkat edilmesi gereken şeyler ailenin onayı olmadan eve arkadaş getirmemek ve ev telefonlarını izinsiz kullanmamaktır. En avantajlı yanı ise aile ile mümkün olduğunca konuşmaya çalışarak pratik yapmaktır.

Oda Kiralama

Farklı ülkelerden gelen öğrencilerle tanışmak isteyenler için harika bir fırsattır. Konakladığınız diğer öğrencilerle sürekli pratik yapabileceğiniz bir konaklama seçeneğidir. Banyo ve mutfak aynı dairede kalan öğrenciler tarafından paylaşılmakta, yemekler öğrenciler tarafından hazırlanmaktadır. Tek ve çift kişilik oda seçenekleri bulunmaktadır.

Otel

Konaklama seçenekleri içinde en pahalı olan yöntem budur. Lüks veya standart özelliklere göre de kendi içinde seçeneklere ayrılır. Kısa süreli konaklamalar için ideal olabilir.