Avusturalya

AVUSTRALYA

Avustralya ılıman iklimi,  kişi başına düşen yüksek milli geliri, istikrarlı politik ortamı, güçlü ekonomisi, kaliteli eğitim imkanları, devletin sunduğu yüksek standartlardaki sosyal hizmetleri, şehir merkezlerinden dahi girebileceğiniz pırıl pırıl halka açık plajları, geniş park alanları, çok kültürlülüğün getirdiği çeşitliliği, özgürlüğü ve bunun gibi daha sıralayabileceğimiz onlarca özelliğinden dolayı birçok insanın yaşamak için hayalindeki ülke olmaya devam ediyor…

 

ÜLKE ADI: Avustralya

BAŞKENT: Canberra

YÖNETİM BİÇİMİ: Federal Parlamenter Demokrasi

HÜKÜMET: İngiltere Milletler Topluluğunun Bağımsız Üyesi

RESMİ DİLİ: İngilizce

PARA BİRİMİ: Avustralya Doları ( AUD )

ÜLKE TELEFON KODU: 61

SAAT FARKI: Türkiye’nin Doğusu 8, batısı 6 saat ileridir.

UÇUŞ SÜRESİ: Aktarmalı 26 saat

ÇALIŞMA İZNİ: Öğrenci vizesi sahiplerine haftada 20 saat part-time, tatil dönemlerinde ise full-time çalışma izni verilmektedir. Work and Holiday vizesi sahipleri ise 12 aya kadar her hangi bir saat sınırlaması olmaksızın çalışabilirler.

ÜNİVERSİTE / MASTER : Lisans öncesi Foundation Programı 1 yıl, Lisans programları genellikle 3 yıl, Yüksek Lisans Programları ise 1 yıl.

Kişi başına düşen milli gelirin 38,910 Amerikan Doları seviyesinde olması ve bu gelire oranla ortalama yaşam giderlerinin düşük olması sıradan gündelik – vasıfsız işlerle dahi kişilerin ayda ortalama minimum 2000 Avustralya Doları kazanabilecekleri bir ekonomik ortam hazırlar.

İşsizlik oranının uzun yıllardır ortalama %5 seviyelerinde seyrediyor olması, Avustralya’ya göçmen olarak yerleşmek isteyen kişiler için bu güzel ülkeyi uzun vadede çekici kılmaya devam etmektedir.

Avustralya’nın ılıman iklimi ve buna bağlı şekillenen hayat tarzı ülkede yaşayanlar için her zaman çekici olmuştur.

Her ne kadar ülkenin orta kesimleri geniş alanlara yayılmış çöllerle kaplı olsa da sahil şerindindeki yerleşim merkezlerinde ılıman iklim hakimdir: Buna bağlı olarak Avustralya’da yaşayan insanlar için dış mekanlarda yaşam vazgeçilmez bir hayat tarzına dönüşmüştür.

AVUSTRALYA ŞEHİRLER HAKKINDA BİLGİ

SYDNEY

Avustralya‘nın en popüler şehri Sidney, ikonlaşmış dünyaca ünlü yapıları, dünyanın farklı yerlerinden aldığı göçle birlikte oluşmuş kozmopolit atmosferi, upuzun plajları ve rahat yaşamı, doğa, kumsal ve şehir hayatının iç içe olduğu uyumu ile insanı kendine hayran bırakan; modern şehir hayatının nasıl keyfili olabileceğinin en güzel örneklerinden birisi.

Dünyanın ucunda olmasından mıdır bilinmez, Sidney’de gerilimsiz ve rahat bir yaşam tarzı var. Dünyanın en gözde turistik destinasyonlardan birisi olan Sidney, dünya şehirleri yaşam kalitesi sıralamalarında ilk 5’te yer alıyor. Sidneysiders olarak tanımlanan Sidneyliler ise, sohbet etmeyi, kahkaha atmayı seven enerjik ve dost canlısı insanlar. Şehir capcanlı; her zaman bir yerlerde festival veya etkinlik düzenleniyor.

Dünyanın en çekici şehirlerinden olan Sidney, sadece gezi amacıyla değil, yurtdışı dil okulları açısından da popüler bir yer. Yerel alışveriş pazarları, pırıltılı alışveriş caddeleri, renkli festivalleri ile birçok uluslararası öğrenciler için Avustralya dil okulları en iyi fırsatları sunuyor. Dünyanın farklı yerlerinden gelen genç ve dinamik öğrencilerin oluşturduğu çok kültürlü yapısı ile şehir tam bir kültür mozaiği. Dinamik şehir Sidney, sunduğu eğitim kalitesi ve yaşam şartları açısından İngilizce dil eğitimi için oldukça ilgi görüyor. Avustralya’da uluslararası bir öğrenci olmanın avantajlarından biri de, öğrencilik süresince çalışmaya izin vermesi. Yılın 340 günü güneşli olan ılıman iklimi, temiz ve deniz kokan havası, rahat atmosferi, güvenli ortamı ve yukarıda sadece bir kısmını aktardığım gezilecek yerleri ile baştan çıkarıcı bir şehir.

Sydney Opera Binası, Bondi Beach, Rocks, Sydney Harbour Bridge, Sydney Harbour, Paddy Markets, Darling Harbour, Blue Mountains ve çok daha fazlası ile Sidney, başka şehirleri kıskandıracak bir cazibe merkezi.

MELBOURNE

Melbourne’nin dünyanın en yaşanabilir şehirlerden biri. Amerikan danışmanlık şirketi Mercer yaşam kalitesini kıstas alarak yaptığı araştırmada Melbourne 2011 yılında, uygun yaşama koşulları, iklimi, iyi planlanmış altyapısı, siyasi istikrarı, mükemmel iş yapma koşulları ve sağlık hizmetleri ile dünyanın en yaşanabilir şehirlerinin zirvesindeydi.

İkinci defa ziyaret etme fırsatı bulduğum, Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti Melbourne ülkenin güneydoğusunda, Yarra Nehri kıyısında kurulmuş enfes bir şehir. Avustralya’nın bu güzel şehri Melbourne’ün nüfusu yakın zamanda 4 milyonu geçti ve hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Şehir bu kadar çekici olunca ilgi görmesi doğal.

 

BRISBANE

Brisbane şehri Avustralya’nın en büyük üçüncü şehri olup Queensland Eyaleti’nin başkentidir.Ülkenin denizi ve kumuyla ünlü Altın Sahil şeridinin yakınında yer alan şehir,deniz turizmi açısından popüler bir destinasyon olmaktadır. Aborjin kabilelerinin yüzyıllardır yaşam alanı olan kent, 17 Temmuz 1799 yılında İngiliz kaptan Matthew Flinders tarafından keşfedilmiştir.

Ülkemizde kış,orada ise yaz mevsimine denk gelen ocak,şubat ve mart ayları kenti ziyaret etmek için en uygun dönemlerdir.Bu aylarda şehir tüm aktivitelerin keyifle yapılabileceği güneşli günlere ev sahipliği yapmaktadır.Brisbane’in merkezi konumunda bulunan oldukça renkli ve hareketli bir semt olan South Bank’ın içerisinde yer alan alan Parklands’te; Avustralya’da bulunan tek insan yapımı kumsal ve lagün olan South Bank Şehir Plajı bulunmaktadır.Piknik alanları,çeşmeler,Queensland Müzesi, Queensland Sanat Galerisi ve Queensland Devlet Kütüphanesi’ni içerisinde barındıran dev kültür kompleksi Queensland Kültür Merkezi bu turistik alan içerisinde bulunmaktadır.Şehirde görülmesi gereken önemli bir eğlence rotası,Brisbane Çarkı adı verilen dev dönme dolaptır.Dünyaca ünlü dönme dolaba binerek,şehri 360 derecelik bir açıdan görmenin keyfine varabilirsiniz. Dünya üzerindeki cennet olarak tanımlanan yerde nesli tükenmeye yakın birçok hayvan ve bitkiye ev sahipliği yapmaktadır.Brisbane yurtdışı destinasyonları arasında farklı bir tatil arayanlar için olabilecek keyifli bir bölgedir.