İngiltere

Çoğunlukla İngiltere diye anılan Birleşik Krallık, aslında İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşuyor. Birleşik Krallık’ın başkenti, aynı zamanda İngilterenin’de başkenti Londra’dır. İngiltere, ingilizcenin konuşulduğu ana ülkelerden biridir. Çok çeşitli kültürleri barındıran bu ülke, Türklerin de ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

ÜLKE ADI: Birleşik Krallık

BAŞKENT: Londra

YÖNETİM BİÇİMİ: Meşruti Krallık

POLİTİK SİSTEM: Monarşi

HÜKÜMET: Parlamenter Demokrasi

RESMİ DİLİ: İngilizce

PARA BİRİMİ: Sterlin ( GBP )

ÜLKE TELEFON KODU: +44

SAAT FARKI: 2,5 saat

UÇUŞ SÜRESİ: 3,5 saat

ÇALIŞMA İZNİ: Üniversite ve Yüksek Lisans eğitiminde part time çalışma izni vardır.

ÜNİVERSİTE / MASTER : Lisans Eğitimler 3 yıl, Master, Yüksek Lisans eğitimi 1 yıldır.

Dünyaca ünlü ve köklü üniversitelerin bulunduğu İngiltere’de çok fazla dil okulu ve üniversite seçeneği bulunmaktadır. Kalifiye öğrenci yetiştirmek ve iyi eğitim vermeyi amaç edinmişlerdir, bu sebeple çok çeşitli diploma, sertifika ve eğitim programları vardır.

İngiltere’nin iklimi fazlasıyla yanıltıcı olabiliyor. Kışlar yumşak soğuk, yazlar ise serin ve yağmurludur. Köklü bir tarihe sahip olan bu ülkenin şehirleri, caddeleri, sokakları, her köşesi sanat, edebiyat, kültür kokmaktadır. Dolayısıyla isterseniz küçük bir köyde ya da kasabada, isterseniz en büyük şehir merkezlerinde eğitim alın yaşayan bir tarihe tanıklık ediceksiniz. ‘’ Güneşin batmadığı ülke ‘’ olarak tabir edilen İngiltere kültür ve miras açısından büyük bir zenginliğe sahiptir. Her büyük şehirde dünyaca meşhur opera evleri, müzeleri ve sanat galerileri vardır. Londra’daki British Museum, National Gallery, Edinburg’daki İskoçya Kraliyet Müzesi, Belfast’taki Cardiff Uluslararası Arenası ve Ulster müzesi, bunlardan sadece bir kaç tanesidir.

Eğlence anlayışı insandan insana değişir. Ancak özellikle İngiltere’de eğlence anlayışınız ne olursa olsun ilgi alanınıza uygun yapacak bir şeyler bulacağınızdan emin olun.

Konuşmaktan sohbet etmekten zevk alıyorsanız yaşlı insanlarla tanışıp sohbet edebilirsiniz. Unutmayın, yaşlı insanlar kendilerini yalnız hissederler ve mümkün olduğunca bu yalnızlıklarından bir az olsun sıyrılmak için sohbet edecekleri insan ararlar. Onların çok konuşması sizi sıkmasın, tam tersine onları ilgiyle dinleyin. Duyacağınız her farklı kelime, size yeni bir kavram öğretecektir.

Eğer sanata düşkünseniz; müzeleri, sanat merkezlerini, tiyatroları ziyaret edebilirsiniz.

Parklar İngilizlerin gururudur. Muhteşem güzellikteki ve büyüklükteki İngiliz parklarını mutlaka görmelisiniz. Buralar, kendi başınıza dinlenebileceğiniz arzu ederseniz spor yapabileceğiniz yerlerdir.

İNGİLTERE ŞEHİRLER HAKKINDA BİLGİLER

LONDRA

Londra Ingiltere’nin baskenti olmakla birlikte 8 milyonluk nufusu ile de Ingiltere’nin en kalabalik sehiridir.Ayni zamanda 8 milyonluk nufus Avrupa Birligi ulkelerindeki sehirler baz alindiginda da en kalabalik Avrupa Birligi sehri durumundadir.Londra dunyada bulunan onemli bir finans ve is merkezlerindendir. 0 Derece meridyeni’de Londra’da bulunan Greenwich bolgesinden gecmekte bu isimde bulunan ve dunyaca taninmis Greenwich gozlem evi bulunmaktadir. Multi-Kulturel bir sehir olan Lonra’da 300’den fazla yerel dil konusulmakta bunlardan biriside tabiki Turkce’dir.Dunya’daki en buyuk 5. uluslararasi havaalani olan Heathrow havaalani Londra’yi uluslar arasi turizmin odak noktasi yapmakla birlikte Dunyadaki en kalabalik hava trafigininde Londra’da bulunmasini saglamaktadir.

Turistlerin gozde mekanlarindan olan Londra’da The  parliament (Parlemento binasi) ve  Big Ben, Tower ve Londra Koprusu (Tower Bridge, London Bridge), Tower of London(Londra Kulesi), Buckingham Palace (Buckingham Sarayi), Trafalgar Square ( Trafalgar Meydani), London Eye ve Greenwich Gozlem evi olarak kisaca bahsedebiliriz. Londra sehir merkezi City of London adiyla bilinmektedir ve Londra 32 ilceden olusmaktadir.Yesil alanlarin bolluguyla bilinen Londra’da 143 adet park bulunmaktadir ve bunlarin en taninmis olanida Hyde Park‘tir. Sehri 2’ye bolen Thames Nehri‘de Londra’ya ayri bir guzellik katmaktadir.

CAMBRIDGE

Londra’nın kuzey kısmında kalan mükemmel bir öğrenci şehri. Cambridge Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan bu şehirde nüfüsun %25 kadarını öğrenciler oluşturur. Yemyeşil parkları, otantik restoranları, gece hayatı ve pubları ile kültür ve sanat merkezleri ile İngiltere’nin geleneksel yaşam tarzını yakından tanıma imkanınız olacaktır.

Hızlı tren ile Londra’ya yaklaşık uzaklığı 50 dakikadır. Her 15 dakikada bir tren vardır. Cam Nehri bu şehirdedir ve dilerseniz nehrin üzerinde gondol gezisi yapabilirsiniz. Cambridge’de en düşük sıcaklık 6 derece en yüksek sıcaklık ise ortalama 24 derece civarındadır.

OXFORD

İngiltere’nin güneydoğusunda yer alan Oxford, ülkenin tarih ve kültür merkezlerinden biridir. Dünyanın en eski ve en kaliteli üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi’nin bulunduğu şehrin nüfusunun 3’te 1’ni öğrenciler oluşturmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen bu öğrenciler şehre oldukça renkli bir kültür ve hava katmaktadır. İngiltere’nin en kozmopolit şehridir.

Nüfusun çoğunu öğrenciler oluşturmaktadır. Bu yüzden şehrin kültürel çeşitliliği üst düzeydedir. Her tarafı müzeler, kütüphaneler, dil okulları ve sanat galerileriyle dolu olan bu şehir bambaşka bir atmosfere sahiptir.

BRIGHTON

Manş denizine kıyısı bulunan bir şehir olup, Brighton-Hove yerel idaresine bağlı bir şehirdir. Renki bir sahil şehridir, Londra’da bulunmak istemeyen müzisyenler ve medya organlarıyla daha popular hale gelmiştir. Bu sebepten buraya ‘’ Londra’nın denizi’’ de denmektedir. Londra’ya yaklaşık bir saat uzaklıktadır. Şehir ayrıca Sussex ve Brighton isimli iki üniversiteye sahiptir. Son yıllarda öğrencilerin en çok tercih ettiği bölgelerden birisi olmuştur.

BOURNEMOUTH

Londra’dan  tren ile 1.5  ve otobüs ile yaklaşık 2.5 saat  mesafe katederek ulaşmak mümkündür. Bournemouth’ dan diğer şehirlere de ulaşım oldukça rahattır. Kentin 8 km kuzeyinde Bournemouth Uluslararası Havaalanı yer almaktadır.

Londra ile kıyaslandığında daha ekonomiktir ve bu yönüyle de tam bir öğrenci şehridir. Suç oranı da oldukça düşüktür. Öğrencilerin dil okulu olarak seçtiği bir İngiltere kasabasıdır. Kumsalı, cafeleri, restoranları ve alışveriş imkanlarıyla hareketli bir şehirdir.

CANTERBURY

Canterbury, zengin bir geçmişe sahip, gelişen, genç bir üniversite şehri. Şehir, mükemmel bir konuma sahip olup Londra’ya sadece 90 dakikalık uzaklıkta bulunuyor ve tren-otobüs ağı Canterbury’den Londra’ya ulaşımı konforlu ve rahat kılıyor.

Canterbury’nin etrafında, istiridyesi ile ünlü Whitsable, muhteşem Dover Kalesi ile ünlü Dover ve Charles Dickens’in en ünlü romanlarını yazdığı Broadstaris gibi bir çok ilginç sahil beldeleri bulunmaktadır.

Tarihi M.S. 597 yılına kadar uzanan ünlü Canterbury Katedrali’ne de ev sahipliği yapan Canterbury’de öğrenciler; mücevher gibi işlenmiş vitray pencereleri, çarpıcı mimarisi ve yüzyıllarca korunmuş bu müthiş esere tanıklık edecekler. Canterbury, öğrenci adaylarının, modern bir gençlik kültürü ile geleneksel İngiliz mirasını bir arada deneyimleyebileceği bir dokuya sahip nadide şehirlerden biridir.