Malta

MALTA

Güneşi, yüzmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı seviyorsanız, Akdeniz’in göbeğindeki Malta Adası İngilizce öğrenmek ve mükemmel bir tatil için ideal bir yer.

Türkiye’de yurt dışı İngilizce eğitimi ve mükemmel bir tatil için yapacağınız araştırmalarda en asta önerdikleri ülke Malta olmaktadır. Yaz ayları boyunca, dünyanın her yerinden, öğrenciler, İngilizce öğrenmek ve bu harika tatil atmosferini yaşamak için Malta’ya gelirler. Akdeniz iklimi, pırıl pırıl… Cennet denizi, harika kafeteryaları ve alışveriş merkezleri, öğrenciler ve tatilciler için organize edilmiş parti ve diskoları, renkli bir gece hayatıyla Malta’nın herkese sunacağı bir şeyleri vardır. Maltalılar trafiği sol şeritten izler ve ünlü İngiliz kahvaltısıyla araları iyidir. İngilizce, adanın iki resmi dilinden bir tanesidir ve ana gazeteler İngilizce basılır.

ÜLKE ADI: Malta Cumhuriyeti

BAŞKENT: La Valletta

YÖNETİM BİÇİMİ: Parlamenter Cumhuriyet

HÜKÜMET: Parlamenter Demokrasi

RESMİ DİLİ: Maltaca, İngilizce

PARA BİRİMİ: Euro ( € )

ÜLKE TELEFON KODU: 356

SAAT FARKI: Türkiye’den 1 saat geri

UÇUŞ SÜRESİ: 2 saat

ÇALIŞMA İZNİ: Yabancıların çalışma izni yoktur.

ÜNİVERSİTE / MASTER : Lisans programları genellikle 4 yıl, Yüksek Lisans Programları ise 2 yıldır.

Dünya’nın en Katolik ülkelerinden biri sayılan Malta’nın nerdeyse her metrekaresine bir kilise düşmektedir. Başka hiçbir yerde bu kadar fazla dini tatil yapılmamaktadır. 1960 yılında bağımsızlığını ilan edene kadar İngilizler ülkenin hâkimiydiler. Bu süre boyunca Ada Halkı İngiliz dili, kültürü ve eğitim sistemini benimsedi. Ülkede İngilizce ve Maltaca (Maltese) dilleri kullanılmaktadır. İngilizce Malta’daki herkes tarafından günlük yaşamın her anında yaygın olarak kullanılır.

Her sömürge ülkesi gibi Malta’da İngiliz adlı ve kamu hizmetleri sistemini benimsemiştir.

İngilizce resmi dil olarak kullanılır. Kaliteli eğitim sistemi İngiliz eğitim sistemine benzer ve dil okulları Avrupalılar tarafından kabul edilmiştir.

Birçok ülkenin egemenliği altına girmiş olan Malta Arap, İtalyan, İspanyol ve tabii ki İngilizlerden oldukça etkilenmiştir. Örneğin; Arabayı sol şeritte (İngiltere ve Kıbrıs da) kullanıyorlar ve öğlen vakitleri ‘Siesta’ yapıyorlar. Maltalılar çok toleranslı, sıcakkanlı, hoşgörülü ayrıca tüm kültürlülere karşı ilgili ve saygılılardır.

Malta’nın Parlamento binası olarak kullandıkları Valetta’daki “Grandmaster’s Palace” görülmeye değerdir. 6000 yıllık medeniyetin beşiği olan Malta müze severler için harika müzeleri barındırır. Birçok müze bulabileceğiniz Malta’da çeşitli dönemlere ait harika arkeolojik ve kültürel eserler bulabilirsiniz.

MALTA ŞEHİRLER HAKKINDA BİLGİ

 SLIEMA

Sliema, Malta’nın kuzeydoğu sahilinde kurulmuş bir şehirdir. Alışverişin, restoranların ve kafe hayatının merkezidir. Sliema ayrıca önemli bir ticaret ve yerleşim bölgesidir ve buradaki evler genellikle Malta’nın en modern otelleridir.

Ortalama olarak en sıcak aylar Temmuz, Ağustos ve Eylül’dür. En çok yağmur Kasım ve Aralık aylarında görülür. En soğuk ay Ocaktır. Aralık ayı ise en nemli aydır.

JULIANS

Saint Julian’s, Malta kıyısında popüler bir tatil yeridir. Bu küçük kent, balıkçı köyü büyüsünü turist merkezi kavramıyla başarılı bir şekilde birleştirmektedir. 1688’de yapılan Spinola Palace ve Old Parish Church gibi Latin mimarisine sahip eserler popüler tarihi mekanlardır. Dalmayı sevenler Divewise Center ile gemi enkazlarını keşfetmenin keyfini çıkarabilirler. 1930’larda eski bir askeri bölge olan ünlü Paceville bölgesi şimdi çeşitli restoranları, barları ve kulüpleriyle Saint Julian’s gece hayatını buluşma noktasıdır.